Zobrazit navigaci

Canto

Školní pěvecký sbor CANTO byl založen v roce 1992 Mgr. Janou Tláskalovou, pod jejímž vedením pracuje při gymnáziu dodnes. Zpočátku se jednalo o dívčí sbor (v průběhu existence se v něm vystřídalo i několik chlapců). V současné době čítá 20 členů včetně pěti hochů a je sborem smíšeným. Ve svém repertoáru má lidové písně, skladby světových i domácích skladatelů od renesance po současnost a taktéž černošské spirituály, gospely a jazzové skladby.

Sbor se pravidelně zúčastňuje soutěží a přehlídek. Z počátečních let své činnosti je dvojnásobným držitelem stříbrného pásma v rámci krajské soutěžní přehlídky pěveckých sborů v Písku. V roce 2006 obdržel „Cenu Junior“ pro nejlepší studentský sbor v rámci Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí a tohoto festivalu se zúčastňuje pravidelně každým rokem. V roce 2014 získal v celostátním kole soutěže Gymnasia cantant v Brně „Zvláštní cenu za mimořádně kultivovaný hlasový projev a dramaturgii“. V témže roce v září přijal sbor pozvání do Valdštejnské zahrady v Praze, kde pod záštitou senátora Miroslava Krejči uspořádal koncert pro veřejnost. V březnu roku 2015 se sbor na základě pozvání zakladatelů organizace Dona Bosca v Pasově zúčastnil oslav jejího 25. výročí a účinkoval zde ve slavnostním programu. V roce 2017 pak vystoupil u příležitosti Festivalu Festa academica 16. + 17. listopadu na Open-air koncertu na Národní třídě v Praze. Nezapomenutelným zážitkem se pro všechny zpěváky staly roku 2018 čtyři koncerty s Českou filharmonií ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci projektu Čtyři kroky do nového světa a provedení Orffovy Carminy burany. V roce 2019 získal sbor na Mezinárodním sborovém festivalu hudebního romantismu „Cenu Junior za pozoruhodný sborový výkon“ (jednu ze čtyř hlavních cen). V témže roce pak vystoupil společně s dalšími třemi sbory u příležitosti 30. výročí sametové revoluce na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.

Po nucené covidové pauze následoval v roce 2021 koncert v rámci projektu NP Šumava a NP Bavorský les a v říjnu roku 2021 a 2022 se sbor opět zúčastnil Mezinárodního festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí. Canto každoročně připravuje adventní koncerty pro školu i veřejnost a vystupuje na rozličných akcích doma a příležitostně i v zahraničí.

Klavírním partnerem sboru je od samého založení Mgr. Jan Tláskal.

Vyhledat na webu

Zavřít